- TRADICIONALNI STIL
To je stil koji donosi udobnost, poznatost i predvidljivost u prostoriju čineći prostor toplim i prijatnim. U tradicionalno dizajniranom domu nema iznenađenja, a sve je proračunato. Inspirisan je starijim i klasičnijim evropskim stilovima dizajna. Glavni materijal je drvo a paleta boja je kombinacija neutralnih zidova sa toplim, bogatim, tamnim nameštajem i zlatnim i srebrnim detaljima. Stil je elegantan, kraljevski gde preovladjuju cvetni uzorci, somot i svila. Prepoznatljive karakteristike su simetričnost i puno detalja na nameštaju i stolariji.
- MODERAN STIL
Odmah na početku da naglasimo, nemojte ga mešati sa „moderno“ koje se odnosi na trenutne trendove ali ni sa savremenim stilom koji se odnosi na aktuelne trendove ove ere. Moderan stil dizajna je veoma specifičan i prepoznatljiv po čistim linijama, jednostavanom nameštaju podignutom od poda sa izloženim nogarama, sjajnim frontovima i po nedostataku nereda i suvišnih ukrasa.Ovaj stil potiče iz pokreta modernizama koji je nastao 1920-ih godina. Modernizam je bio budućnost u ranom srednjem veku. On je iskoristio sposobnost mašina da ponudi pristupačna rešenja za stanovanje i nameštaj za mase. Glavni materijali su čelik, drvo, metal, staklo a paleta boja je monohromatska, neutralna i zemljana.
- TRADICIONALNI STIL NA MODERAN NAČIN
Ovaj stil uključuje najbolje od oba sveta, tradicionalnog i modernog dizajna jer je istovremeno utešan i elegantan. Dobijate više fleksibilnosti i ne morate da brinete o strogom pridržavanju pravilima. Možete stvoriti prekrasan dom koji odgovara vašem ličnom stilu I zbog toga ovaj dizajn enterijera postaje sve rasprostranjeniji. Sloboda stvaranja je primamljiva, otvara više mogućnosti ali ukoliko ipak niste sigurni kako da to uradite-tu smo da pomognemo. Uz ovaj stil močete da zadržite neke lepe antikvitete i tradicionalne elemente ali stil u celini može biti svež, svetao. Minimalističko drvo, staklo, lak, čelik, ogledalo i moderni materijali poput plastike i lakiranih površina odlično se uklapaju uz meki somot na nameštaju u tonovima dragulja. Fokus je pre na teksturi i materijalima nego na boji. Sa toplinom tradicionalnih elemenata i čistim linijama i modernim izgledom savremenog stila, ovakvi prostori deluju bezvremenski, spokojno i šik.
- INDUSTRIJSKI STIL
Industrijski stil, kako mu i samo ime kaže je inspirisan industrijskim radnim svetom gde su mašine, metal i cigla bili glavni elementi. Danas je akcenat na sirovim i neobradjenim površinama poput betonskog zida ili ne sakrvenih čeličnih greda. Ali to ne znači da je rezervisan samo za ljude koji žive u bivšim industrijskih halama koje su prilagodjene stanovanju tako što je ostvaren otvoren koncept rasporeda sa visokim plafonima i izloženim materijalima uz mešavinu starog i novog. Svaki prostor se može transformisati u dom u industrijskom stilu sa odgovarajućom paletom boja neutralnih nijansi – braon, smeđa, crna, krem, siva i sa upotrebom materijala – drvo, metal, cigla, beton ali i nameštajem od mešavina drveta i metala, vintage/antik izgleda, visoko izdržljivog i funkcionalanog. Neizostavan detalj je metalni luster ili vidljive sijalice koje vise na kablu. Pošto mu fali malo topline ona se lako unosi sa zelenilom ili akcentovanjem komada nameštaja u boji.
- SAVREMENI STIL
Savremeno je po definiciji, ono što se dešava u dizajnu upravo u ovom trenutku. Ova definicija ga čini fluidnijom i teškom za preciziranje. Trenutno glavne karakteristike su sofisticiranost, jednostavnost, naglašena linija i sjajne površine. Savremeni stil nije pretrpan i veoma je uglađen i svež. Taj izgled je postignut upotrebom svetlog drveta, mermera, stakla i nerđajućeg čelika. Često se meša sa modernim stilom ali samo u nazivu. Savremen dizajn ima prepoznatljivu estetiku koja naglašava oštre linije, tople neutralne nijanse i ravnotežu Ako želite savremeni dom, to znači da su u aktuelnim trendovima dizajna. To nije statičan trend, već trend koji se razvija i prilagođava sadašnjem vremenu uz paletu boja kao što su smeđa, krem, bela, crna. Akcenat je na prirodnim vlaknima, nameštaj pravilnih linija bez viška tkanine i sa izloženim nogarama.
6. AZIJSKI ZEN STIL
Sigurno ste čuli za feng šui. To je filozofija koja se koristi u ovom stilu. Fokusiraju se na uglađene linije, zanimljive oblike i opuštajuću atmosferu. Okretanje prirodi je od suštinskog značaja u stvaranju konačnog zen prostora. Ovakvi enterijeri su često asimetrični i češće koriste krugove u dizajnu nego kvadrate. Pregradni vrata zidovi ili lagani drveni paneli uobičajeni su za pregradjivanje većeg prostora i daju osećaj privatnosti. Paleta boja je izvučena striktno iz prirode kako bi se zadržale spokojne i mirne vibracije.
7. MINIMALISTICKI STIL
Manje je više! U ovom slučaju manje je sve! Manje je nameštaja, manje nereda, manje dodataka. Čak su i korišćeni predmeti minimalističkog izgleda jer su prozračni i imaju puno praznog prostora oko sebe. Ako volite prostor koji je otvoren i miran, prostran sa puno svetla i nekoliko komada nameštaja onda je Vaš stil minimalistički. Glavni materijali su staklo, drvo, mermer, beton, metal a paleta boja monohromatska, bela, crna, siva. Nameštaj je pojednostavljenih oblika, jednostavnih linija ali funkcionalan.
8. SKANDINAVSKI STIL
Skandinavski stil ćete lako prepoznati. Svetao, prozračan sa detaljima u drvetu bez zutih i narandzastih tonova. Odiše opuštajućom i primamljivom atmosferom. Zbog manjka dnevne svetlosti u krajevima iz kojih potič ovaj stil, obavezan element su beli zidovi, velika ogledala i udobni materijali. Za cozy izgled neizostavna je primena Danskog principa hygge-“kvalitet udobnosti i ugodnog druženja koji izaziva osećaj zadovoljstva ili blagostanja”.
9. POMORSKI STIL
Osecaj sunca na kozi, nepreglednog plavetnila i zemljanih tonova…osećaj odmora bez kraja? Moguće je stvoriti takav osećaj u Vašem prostoru uz pomorski stil. Svetao prostor sa plavim i tirkiznim detaljima. Namestaj od svetlog drveta i udobnih tkanina. Poneki suvenir sa odmora i ugodjaj je tu.
10. BOHO STIL
Kada uporedimo različite stilove dizajna, boho stil je jedan od retkih gde red nije neophodan pa možda baš zbog toga boho enterijeri nastavljaju da dobijaju popularnost. Ovaj stil prepoznatljiv je po šarenim, slojevitim teksturama i dezenima, starinskim predmetima i tapiserijama. Opuštena boho atmosfera stavlja akcenat na prirodu. Enterijeri u boho stilu koriste stvari na nekonvencionalne načine i kada uđete u takav dom odmah se osećate uronjeno u drugu kulturu i cela atmosfera deluje veoma nomadski. Ovaj stil je mešavina lepote, haosa i kulture. Omogućava vlasnicima izraze svoju individualnost i često je ukrašena dodacima prikupljenim sa putovanja ili buvljaka. Boho dizajn je estetika slobodnog duha koja meša različite kulture i umetničke izraze. Uobičajeno je pronaći smele šare i svetle boje za nameštaj a uz to veliki akcenat je na drvetu,zelenilu i prirodnim materijalima i udobnosti. Boho stil odgovara svima koji imaju bezbrižan način života i koji vole boje, starinski nameštaj i slojeve. Dakle glavni materijali su drvo, metal, obojeni tekstil a paleta boja je smeđa, zelena, metalik, tonovi dragulja, ljubičasta, narandžasta, plava.
11. EKLEKTIČNI STIL
Postoje uobičajeni nesporazumi kada je u pitanju eklektičan stil dizajna. Nekoliko različitih ključnih karakteristika identifikuje eklektičan dizajn enterijera. Razmislite o tome kao o visokoenergetskoj kolekciji pažljivo odabranih komada okupljenih da bi se stvorio enterijer bogat kulturom. Zbog toga mnogi misle da eklektičan dizajn ima duh sve se sa svime slaže. Međutim, postoji tanka linija između slojevitog i nabacanog, zauzetog i pretrpanog. Neutralna palete boja i uz nekoliko odabranih naglašenih boja uneće svetsku atmosferu koju tražite. Imajući ovo na umu, idealan eklektičan enterijer balansira boju i teksturu. Kao rezultat, dobijate savršen spoj starog i novog.
12. RUSTIČNI STIL
Ako zamislite sebe kako uživate u brvnari u gustoj šumi pored kamina uz čašu toplog čaja onda su velike šanse da ste zamislili rustični enterijer. Drvene grede, kamin ili akcentovan zid u kamenu, tople boje, prirodni materijali, drveni pultovi i nameštaj pohabane završne obrade-ukratko rustični stil. Ovaj stil podrazumeva unošenje prirodnih elemenata u dom. Vikendice su često dizajnirane u ovom stilu ali on postaje sve popularniji među stanovnicima grada. Glavni materijali su koža, drvo, kamen, organske teksture a boje smeđa, zelena, zlatna, siva, bež.
13. ART DEKO STIL
Znate nekoga ko nije čuo za Art deko? Teško. Ovo je kultni stil prepoznatljiv iz aviona. Nastao je u Francuskoj početkom dvadesetog veka a ekspanziju dobija 1940-ih i 1950-ih. Industrijska revolucija je u velikoj meri inspirisala stil art deco dizajna, zbog čega je metal sveprisutan kroz predimenzionisani nameštaj sa zašiljenim ivicama. Majami Bič je odlično mesto za odlazak da vidite primenjen art deko stil. Ovi smeli enterijeri ostavljaju snažan utisak. Akcentovane tapete sa sjajnim detaljima i geometrijskim šarama koje se ponavljaju,plišani nameštaj u intenzivnim bojama i veliki metalni ukrasi su glavna obeležja.Art deko koketira sa maksimalizmom. Novi art deko nudi blažu varijantu sa primenom pastelnih boja i zaobljenih ivica ali sa prepoznatljivim šmekom 1950-ih godina.
14. MAKSIMALISTIČKI STIL
Sad kad znamo šta je minimalizam, e pa maksimalizam je sušta suprotnost minimalizmu. Što više,to bolje. Definnitivno nije za svakoga ali svako moze da nadje neki detalj koji mu se svidja 🙂 Ovaj stil odiše bujnošću boja,dezena,šara,oblika i forme komada nameštaja i dekoracije. Ne treba ga mešati sa previše ukrašenim, pretrpanim ili vrtoglavo zauzetim dizajnom mada lako može da se sklizne u isti-da vam se ovo ne bi desilo tu je HOID tim. Ovakvi enterijeri su zabavni i vesli sa jakom porukom i nisu od skora. Ako se malo dublje zagledamo videćemo da ima korene u baroknom stilu ali i stilu iz Viktorijanske ere. Za ovaj stil nema ravnodušnih- ili ga volite ili ne.
15. SHABBI CHIC STIL
Nastao je u 18. veku i transformisao se u stil koji kakav je danas a kojem je u osnovi vintage nameštaj. Shabbi chic dizajn ima veoma mekan i ženstven osećaj. Stari šik nameštaj, često ofarban je u kontrastu sa glamuroznim akcentima poput kristalnih lustera. Ovakav kontrast stvara elegantan i ugodan osećaj u domu. Blede palete boja sa cvetnim šarama savršeno se slažu sa belim podovima i zidovima. Dodatni osecaj mekoće i toplote dodaju bogate tkanine u bledim i pastelnim bojama.